29.2. Systémové požadavky

Nejdříve by měla být určena zátěž systému. Je třeba věnovat zvláštní pozornost špičkám, které mohou být i 4x vyšší, než je denní průměr. Pokud si nejste jisti, pak je lepší nadhodnotit systémové požadavky, protože nevhodný hardware pro Squid může vést k výraznému poklesu výkonu. V následujícím textu jsou jednotlivé části seřazeny podle důležitosti.

29.2.1. Pevný disk

Při ukládání do meziskladu (cache) hraje rychlost zápisu velkou roli. Proto byste měli tomuto faktoru věnovat velkou pozornost. U pevných disků je nejdůležitější doba přístupu (náhodného), která je udávána v milisekundách. Protože bloky dat se kterými Squid pracuje jsou poměrně malé, je přístupová doba disku důležitější než jeho datová průchodnost. Pro účely proxy jsou lepší disky s vysokými otáčkami, neboť umožňují rychlejší pozicování hlavičky. Rychlost systému lze zvýšit využitím více disků současně, případně použitím RAID.

29.2.2. Velikost diskové cache

Pokud máte malou cache, pak je pravděpodobnost HITu velmi nízká, protože cache se velice rychle zaplní, a pak jsou starší objekty přepisovány novějšími. Pokud ale máte 1 GB pro cache a uživatel potřebuje každý den pouze 10 MB, pak máte minimálně sto dní, než se vám cache zaplní.

Nejjednodušší je určit velikost cache podle rychlosti připojení. Pokud máte 1 Mbit/s linku, pak bude maximální přenosová rychlost 128 KB/s. Za předpokladu, že veškerý datový přenos skončí v cache, máte za jednu hodinu uloženo více než 450 MB. Pokud bychom pokračovali a řekli bychom, že pracovní den má 8 hodin a pořád by byla linka plně využita, pak je to za jeden den 3,6 GB. Protože však nebývá linka vytížená na 100%, budou stačit zhruba 2 GB.

29.2.3. RAM

Velikost potřebné paměti pro Squid je závislá na počtu objektů, které se nachází v cache. Squid ukládá cachovací odkazy a často používané stránky v paměti tak, aby mohly být požadavky rychleji vyřizovány. Protože RAM je mnohem rychlejší než pevný disk.

Squid má v paměti také další data, např. tabulku se všemi použitými IP adresami, s nejčastěji používanými zásobníky, objekty a pak také seznamy s informacemi o přístupu a mnoho dalšího.

Proto je důležité, aby měl Squid dostatek operační paměti. Pokud by musel začít swapovat, tj. odkládat méně často používané části operační paměti do vyhrazeného diskového oddílu, dramaticky by klesl výkon. Pro správu cache v paměti můžete využít cachemgr.cgi, který je popsán v části 29.6 – „cachemgr.cgi“.

29.2.4. CPU

Proxy nepotřebuje příliš výkonný procesor. Pouze během kontroly obsahů cache se zvyšuje zatížení procesoru. Pokud byste chtěli použít víceprocesorové stroje, pak nedosáhnete zvýšení výkonu Squidu. Lepší je přidat disky a operační paměť.