29.7. squidGuard

Tato kapitola by měla být úvodem do konfigurace squidGuard a měla by vám představit možnosti jeho použití. Pro podrobné popisy jemných nuancí zde nebude dostatek místa. Hlubší informace naleznete na internetových stránkách http://www.squidguard.org.

squidGuard je svobodný, flexibilní a velice rychlý filtr pro Squida. Podporuje definování množství pravidel pro přístup s různými omezeními pro různé skupiny. Pro přesměrování používá squidGuard standardní rozhraní Squidu.

squidGuard můžete použít k následujícím úkolům:

Ani squidGuard nebo Squid ale neumí:

Pro použití programu squidGuard musíte nejprve nainstalovat balíček squidGuard a pak upravit konfigurační soubor /etc/squidguard.conf. Pokud hledáte příkladové konfigurace, podívejte se na http://www.squidguard.org/config/. Později můžete zkoušet složitější konfigurace.

Pak vytvořte stránku Přístup odmítnut nebo CGI stránku, na kterou bude klient přesměrován v případě, že přistoupí na zakázanou stránku. I zde doporučujeme používat Apache.

Nyní musíte squidu říct, aby používal squidGuard. Stačí použít následující zápis v /etc/squid/squid.conf:

redirect_program /usr/bin/squidGuard

Další volba redirect_children nastavuje počet přesměrovacích procesů (squidGuardu), které na stroji poběží. Standardně dokáže squidGuard zpracovat 100000 požadavků za 10 vteřin na 500MHz Pentiu s 5900 doménami a 7880 URL. Proto se nedoporučuje nastavovat více než 4 procesy, protože pak zabírají pouze místo v paměti.

redirect_children 4

Nakonec necháte Squida znovu načíst konfiguraci příkazem rcsquid reload. Přišel čas otestovat nastavení v prohlížeči.