13.2. Multimediální přehrávače

13.2.1. amaroK

Přehrávač amaroK umí přehrát řadu různých formátů včetně audio streamů internetových rádií. Všechny zvukovou soubory program zpracovává jako back-end zvukového serveru—aRts nebo GStreamer.

Při prvním startu amaroK spustí průvodce nastavením. V prvním kroku nastavíte vzhled programu. Můžete si zvolit zobrazení a přehrávače a seznamu skladeb (viz obr. 13.4 – „Přehrávač amaroK“ (↑Aplikace)) nebo kombinaci obou funkcí v jednom okně. V druhém určíte umístění své sbírky skladeb. amaroK v zadaném adresáři automaticky vyhledá všechny skladby. Ve výchozím nastavení je prohledávání rekurzivní (včetně podadresářů). všechna nastavení lze později změnit v nabídce Nástroje+Průvodce prvního spuštění.

Obrázek 13.4. Přehrávač amaroK

Přehrávač amaroK

13.2.1.1. Správa seznamů skladeb

Při prvním startu amaroK podle nastavení proskenuje zadaný adresář a vyhledá všechny skladby k přehrávání. Pokud jste žádný seznam skladeb při prvním spuštění nenastavili, můžete jej vytvořit pomocí záložek zcela vlevo. Každý záložka umožňuje vložení souborů do seznamu a jiný pohled. Funkce záložek jsou následující:

Kontext

V této záložce získáte informace o své kolekci a aktuálním umělci. Např. zde najdete své nejoblíbenější skladby, nejnovější tituly vložené do kolekce a další podrobnosti. V záložce Domů najdete statistiku přehrávání. Aktuální stopa obsahuje informace o právě přehrávané skladbě a obal alba (viz část 13.2.1.2 – „Správce obalů“ (↑Aplikace)), statistiky skladby a mnoho dalšího. Pokud vás zajímají slova písničky, najdete je, pokud jsou dostupné, v záložce Text.

Kolekce

V této záložce můžete nastavit kolekce. Kolekce může obsahovat soubory z různých adresářů. V již vytvořené kolekci můžete vyhledávat pomocí filtru hledání. Při nalezení vyhovující položky se u této položky strom otevře. Data v kolekci lze aktualizovat výběrem Nástroje+Znovu projít kolekci.

Seznamy skladeb

procházení seznamů je rozděleno do dvou částí. V první se nacházejí všechny vytvořené seznamy skladeb uložené pomocí Save Playlist As. Obsah si můžete prohlédnout rozbalením kliknutím na +. Změna se provádí jednoduchým přetažením. Seznam přehrajete tak, že na něj dvakrát poklikněte.

amaroK umí vytvářet seznamy skladeb přímo během přehrávání (Chytrý seznam skladeb). Chytré seznamy skladeb najdete v druhé spodní části. Nový vytvoříte kliknutím na Vytvořit nový chytrý seznam skladeb.

Media Devices

V této záložce můžete seznamy skladeb uložit ve formátu m3u nebo pls a pak je přenést na libovolné zařízení, které tyto formáty podporuje.

Soubory

V této záložce máte k dispozici procházení adresářů. Ovládá se stejně jako souborový dialog prostředí KDE. Zvolenou skladbu jednoduše přetáhněte do seznamu skladeb nebo zadejte pomocí dialogu přesnou cestu k souboru.

13.2.1.2. Správce obalů

amaroK umožňuje svázat přehrávaná data s obrázky z alba. Stará se o to Správce obalů, které pustíte z nabídky Nástroje+Správce obalů. V levé části uvidíte stromový pohled na svá alba. Obrázky z alb získané z Amazon jsou zobrazeny v pravém okně. V nabídce Pohled nastavíte pohled zobrazení. Při výběru Všechna alba se zobrazí všechna alba bez ohledu, zda k nim byl nalezen obal. U volby Alba s obalem se zobrazí jen alba s obalem a v případě volby Alba bez obalu pouze alba bez obalu. Abyste získali správná data ze Amazon, nastavte Země Amazon. Po nastavení se amaroK pokusí vyhledat obaly k vašim albům.

13.2.1.3. Vizualizace

amaroK obsahuje mnoho různých vizualizací, které k přehrávané hudbě spouští grafické efekty. Ve výchozím nastavení je vizualizace v okně přehrávače zakázána. Vizualizaci si můžete zvolit v nabídce Nástroje+Vizualizace.

amaroK navíc podporuje také vizualizační pluginy programu XMMS. Pokud je chcete používat, musíte mít nainstalovaný balíček xmms-plugins a pak zvolit vizualizaci z nabídky programu. XMMS pluginy budou zobrazeny ve zvláštním okně. Jednou z možností je také celoobrazovkový režim. Některé pluginy vyžadují funkční 3D podporu.

13.2.2. XMMS

Jedním z nejrobustnějších přehrávačů v prostředí systému Linux je program XMMS. Program se přitom velmi snadno ovládá. Stačí kliknout na ikonu menu v levém horním rohu a otevře se nabídka. K dispozici je také GTK2 verze tohoto programu, která vyžaduje balíček bmp. Tato verze však nepodporuje všechny pluginy.

Obrázek 13.5. XMMS

XMMS

Výstupní plugin nastavíte v nabídce Volby+Nastavení+Audio I/O pluginy. Pokud máte nainstalovaný balíček xmms-kde, nastaví se zvukový server aRts.

[Important]Používání pluginu zápisu na disk

Pokud XMMS nenajde žádnou zvukovou kartu, automaticky přesměrovává výstup na Disk Writer Plugin. V takovém případě je soubor zapsán na disk jako WAV soubor. Čas přehrávání je mnohem kratší, než při přehrávání přes zvukovou kartu.

Vizualizaci spustíte volbou Volby+Nastavení+Vizualizační pluginy. Pokud máte grafickou kartu s 3D podporou, můžete zvolit např. OpenGL analyzátor spektra. Jestliže máte nainstalovaný balíček xmms-plugins, vyzkoušejte plugin Infinity.

Pod hlavní nabídkou se nachází pět tlačítek (písmen). Tyto tlačítka umožňují rychlé otevření nabídek. Jejich význam je následující:

O

otevře nabídku nastavení

A

okno přehrávače vždy navrchu

I

zobrazí informace o souboru

D

vypnutí/zapnutí dvojnásobné velikosti okna

V

nastavení grafického znázornění