1.5. Správa systému a souborů

V této části jsou popsány linuxové nástroje pro správu systému a souborů, editory textu a zdrojového kódu, zálohovací a archivační software atd.

Tabulka 1.5. Programy pro správu systému a souborů pro Windows a Linux

Úloha

Program pro Windows

Program pro Linux

Editace textu

NotePad, WordPad, (X)Emacs

kate, gedit, (X)Emacs, vim

Tvorba PDF

Acrobat Distiller

Scribus

Prohlížení PDF

AcrobatReader

AcrobatReader, Xpdf, KPDF, Evince

Rozpoznání textu

Recognita, FineReader

GOCR

Komprimace z příkazové řádky

zip, rar, arj, lha, …

zip, tar, gzip, bzip2, …

Grafické komprimační programy

WinZip

Ark, File Roller

Tvorba oddílů na pevném disku

PowerQuest, Acronis, Partition Commander

YaST, GNU Parted

Zálohování

ntbackup, Veritas

dar, taper, dump

kate

Kate je pokročilý textový editor z prostředí KDE. Umožňuje otevírat více lokálních nebo vzdálených souborů najednou, spouštět externí skripty, zvýrazňuje syntaxi a má řadu dalších funkcí, které ocení programátoři. Více se o Kate dozvíte na stránce http://kate.kde.org/.

gedit

GEdit je oficiální textový editor pro prostředí GNOME. Jeho funkce se podobají Kate. Více se o něm dozvíte na stránce http://www.gnome.org/projects/gedit/.

(X)Emacs

GNU Emacs a na něm založený XEmacs jsou profesionální textové editory. Příručka ke GNU Emacs říká, že Emacs je rozšiřitelný, nastavitelný, samodokumentující se editor se zobrazením v reálném čase. Oba programy nabízí v podstatě stejné funkce, liší se pouze v drobnostech. Jsou extrémně rozšiřitelné pomocí jazyka Emacs Lisp. Podporují různé jazyky, češtinu, řečtinu, ruštinu, japonštinu, čínštinu, korejštinu atd. Více informací najdete na stránce http://www.xemacs.org/ a http://www.gnu.org/software/emacs/emacs.html.

vim

Vim (Vi iMproved) je program podobný textovému editoru vi. Na jeho koncepci je potřeba si zvyknout, protože rozlišuje mezi příkazovým a vkládacím režimem práce. Vim nabízí všechny běžné funkce textového editoru a další, jako např. nahrávání maker, detekci a konverzi formátu souboru, více bufferů na jedné obrazovce atd. Více se o editoru Vim dozvíte na stránce http://www.vim.org/ nebo v naší administrátorské příručce.

GOCR

GOCR je program pro rozpoznání textu (OCR). Převádí naskenované obrázky textu do běžných textových souborů. Je součástí skenovacího nástroje Kooka. Více se o GOCR dozvíte na stránce http://jocr.sourceforge.net/.

Adobe Reader

Adobe Reader pro Linux je totožný s prohlížečem PDF od Adobe pro Windows a Mac OS. Ostatní součásti balíku Adobe Acrobat nebyly na Linux zatím portovány. Více informací naleznete na stránce http://www.adobe.com/products/acrobat/readermain.html.

Evince

Evince je prohlížeč dokumentů ve formátech PDF a PostScript pro prostředí GNOME. Více informací naleznete na stránce http://www.gnome.org/projects/evince/.

KPDF

KPDF je prohlížeč PDF pro prostředí KDE. Umožňuje prohledávání PDF a režim zobrazení přes celou obrazovku, podobně jako prohlížeč od Adobe. Více informací najdete na stránce http://kpdf.kde.org/.

Xpdf

Xpdf je elegantní prohlížeč PDF pro Linux a unixové systémy. Obsahuje exportní moduly pro PostScript a některé textové formáty. Více informací naleznete na stránce http://www.foolabs.com/xpdf/.

gzip, tar, bzip2

Pro úsporu místa na disku je k dispozici řada komprimačních programů. Liší se většinou pouze komprimačním algoritmem. Existují i linuxové verze nejoblíbenějších komprimačních programů z Windows. Komprimace pomocí bzip2 je o něco efektivnější než komprimace pomocí gzip, ale je časově náročnější.

GNU Parted

GNU Parted je nástroj pro příkazovou řádku sloužící k vytváření, mazání, změně velikosti, kontrole a kopírování diskových oddílů a na nich existujících souborových systémů. Pokud potřebujete uvolnit místo pro nový operační systém, můžete pomocí tohoto nástroje přeuspořádat místo na vašich discích, nebo mezi nimi data kopírovat. Více informací naleznete na stránce http://www.gnu.org/software/parted/.

KDar

KDar (KDE Disk Achiver) je na hardwaru nezávislé zálohovací řešení. Na rozdíl od taru využívá katalog, takže je možné z archívu vytáhnout jeden soubor bez nutnosti rozbalovat celý archív. Je také možno provádět přírůstkové zálohování. KDar umí archív rozdělit na více částí a každou vypálit na CD nebo DVD. Více se dozvíte na stránce http://kdar.sourceforge.net.

taper

Taper je uživatelsky přívětivý program pro zálohování dat na pásku a jejich obnovu. Data je možné zálohovat také do archivních souborů. Podporuje rekurzivní procházení adresářů. Více informací naleznete na stránce http://taper.sourceforge.net/.

dump

Balíček dump obsahuje programy dump a restore. Dump prozkoumá souborový systém, určí soubory vyžadující zálohu a zkopíruje je na určený disk, pásku nebo jiné médium. Příkaz restore provádí opačnou funkci, lze ho použít k obnovení celého souborového systému. Více informací naleznete na stránce http://dump.sourceforge.net/.