1.6. Vývoj softwaru

V této části jsou popsána vývojová prostředí, systémy pro správu verzí a další programy pro profesionální softwarové vývojáře.

Tabulka 1.6. Vývoj softwaru pro Windows a Linux

Úloha

Program pro Windows

Program pro Linux

Integrovaná vývojová prostředí

Borland C++, Delphi, VisualStudio, .NET

KDevelop, Eric, Eclipse, MonoDevelop, Anjuta

Toolkity

MFC, Qt, GTK

Qt, GTK

Kompilátory

VisualStudio

GCC

Debuggery

Visual Studio

GDB, valgrind

Návrh GUI

Visual Basic, Visual C++

Glade, Qt Designer

Systémy pro správu verzí

Clearcase, Perforce, SourceSafe

CVS, Subversion

KDevelop

KDevelop umožňuje psaní programů v mnoha různých programovacích jazycích (C/C++, Python, Perl, etc.). Zahrnuje prohlížeč dokumentace, editor zdrojového kódu se zvýrazňováním syntaxe, grafické rozhraní pro překladač a další zajímavé funkce. Více informací naleznete na stránce http://www.kdevelop.org.

Eclipse

Eclipse Platform je určena pro tvorbu integrovaných vývojových prostředí rozšířitelných zásuvnými moduly. Základní distribuce obsahuje plnohodnotné vývojové prostředí pro jazyk Java. Více informací naleznete na stránce http://www.eclipse.org.

MonoDevelop

Projekt Mono je otevřená vývojářská iniciativa zaměřená na vývoj opensource unixové verze platformy .NET. Jejím cílem je umožnit unixovým vývojářům vyvíjet multiplatformní .NET aplikace. MonoDevelop je IDE pro Mono vývojáře. Více informací o něm najdete na stránce http://www.monodevelop.com/.

Anjuta

Anjuta je IDE pro vývoj GNOME/GTK aplikací. Obsahuje editor s automatickým formátováním, doplňování kódu a zvýrazňování. Kromě GTK podporuje Perl, Pascal a Javu. Obsahuje i debugger založený na GDB. Více se dozvíte na stránce http://anjuta.sourceforge.net.

Eric

Eric je IDE optimalizované pro vývoj v Pythonu a Python-Qt. Více se o něm dozvíte na adrese http://www.die-offenbachs.de/detlev/eric3.html.

Qt

Qt je knihovna pro tvorbu aplikací s grafickým uživatelským rozhraním. Umožňuje rychlý vývoj softwaru profesionální úrovně. Knihovna Qt je dostupná nejen pro Linux, ale i další Unixy, Mac OS a Windows. Proto lze využít k tvorbě snadno přenositelných aplikací. Více informací naleznete na stránce http://www.trolltech.com a http://developer.kde.org/language-bindings/.

GTK

GTK je multiplatformní knihovna pro tvorbu grafických uživatelských rozhraní. Je používána všemi GNOME aplikacemi, GIMPem a mnoha dalšími programy. GTK je navrženo tak,a by podporovalo celou řadu programovacích jazyků, nikoliv pouze C/C++. GTK bylo původně navrženo pro GIMP, proto bylo pojmenováno GIMP Toolkit (GTK). Více informací naleznete na stránce http://www.gtk.org a http://www.gtk.org/bindings.html.

GCC

GCC je kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky. Kompletní seznam vlastností a dokumentaci naleznete na adrese http://gcc.gnu.org.

GDB

GDB je debugger pro programy napsané v různých programovacích jazycích. Více se o GDB dozvíte na stránce http://www.gnu.org/software/gdb/gdb.html.

Valgrind

Valgrind je sada programů pro debugování a profilování x86 aplikací. Více se o Valgrindu dozvíte na stránce http://valgrind.org/info/.

Glade

Glade slouží k tvorbě uživatelských rozhraní při vývoji GTK a GNOME aplikací. Kromě GTK podporuje i C, C++, C#, Perl, Python, Javu a další. Více se o Glade dozvíte na stránce http://glade.gnome.org/.

Qt Designer

Qt Designer slouží k tvorbě uživatelských rozhraní při vývoji Qt a KDE aplikací. Lze ho používat jako součást KDevelop IDE nebo samostatně. QtDesigner lze používat i ve Windows, dokonce ho i integrovat s Visual Studiem. Více se o QtDesigneru dozvíte na stránce http://www.trolltech.com/products/qt/designer.html.

CVS

CVS (Concurrent Versions System je jeden z nejdůležitějších linuxových programů pro správu verzí. Jde o frontend k RCS (Revision Control System) obsaženému ve standardních linuxových distribucích. Více se o CVS dovíte v administrační příručce. Další informace jsou dostupné na stránce http://www.cvshome.org/.

Subversion

Subversion je určen ke stejnému účelu jako CVS, ale obsahuje řadu vylepšení jako přesouvání, přejmenovávání a připojování metainformací k adresářům a souborům. Více se o Subversion dovíte v administrační příručce nebo na domovské stránce projektu http://subversion.tigris.org/.