1.2. Síť

V této části jsou popsány linuxové aplikace pro práci se sítí, jako webové prohlížeče, poštovní klienti a programy pro chatování.

Tabulka 1.2. Síťové programy pro Windows a Linux

Úloha

Program pro Windows

Program pro Linux

Webové prohlížeče

Internet Explorer, Firefox, Opera

Konqueror, Firefox, Opera, Epiphany

Poštovní klienti/PIM

MS Outlook, Lotus Notes, Mozilla Thunderbird

Evolution, Kontact, Mozilla Thunderbird

Messaging/IRC klienti

MSN, AIM, Yahoo Messenger, XChat, Gaim

Gaim, Kopete, Konversation, XChat

Konference (video a audio)

NetMeeting

GnomeMeeting

IP telefonie

X-Lite

Linphone, kphone, Skype

FTP klienti

leechftp, wsftp

gftp, kbear

Konqueror

Konqueror je multifunkční aplikace z projektu KDE. Slouží jako správce souborů a prohlížeč dokumentů, ale je také velmi kvalitním a snadno přizpůsobitelným webovým prohlížečem. Podporuje současné webové standardy jako CSS2, javové aplety, JavaScript, Netscape zásuvné moduly (pro Flash a RealVideo), DOM, SSL a další. Vlastnosti jako integrovaná lišta pro vyhledávání nebo prohlížení v záložkách (kartách) usnadňují orientaci na webu. Záložky (odkazy na oblíbené stránky) lze importovat z mnoha dalších prohlížečů, např. Internet Exploreru, Mozilly a Opery. Více informací o Konqueroru se dozvíte na stránkách http://www.konqueror.org/.

Firefox

Firefox je nejmladší člen rodiny produktů Mozilla. Běží na mnoha platformách včetně Linuxu, Mac OS a Windows. Mezi jeho hlavní výhody patří vestavěné přizpůsobitelné vyhledávání na webu, blokování vyskakovacích oken, podpora RSS, správa hesel, prohlížení v kartách a pokročilá podpora soukromí a bezpečnosti. Firefox je snadno přizpůsobitelný, pěkná rozšíření jsou k dispozici na stránce https://addons.update.mozilla.org/?application=firefox). Více informací o Firefoxu naleznete na stránce http://www.mozilla.org/products/firefox/.

Opera

Opera je pokročilý webový prohlížeč s doplňujícími funkcemi, např. poštovním klientem nebo chatovacím modulem. Opera umí blokovat vyskakovací okna, zpracovávat RSS, má vestavěné vyhledávání, správce hesel a prohlížení webu v kartách. Opera je dostupná i pro uživatele Windows. Více informací se o ní dozvíte na stránce http://www.opera.com/.

Epiphany

Epiphany je elegantní webový prohlížeč pro prostředí GNOME, který se velmi podobá Firefoxu. Více informací naleznete na stránce http://www.gnome.org/projects/epiphany/.

Evolution

Evolution je software pro správu osobních informací pocházející z projektu GNOME. Obsahuje funkce poštovního klienta, kalendáře a adresáře. Umožňuje pokročilé filtrování a vyhledávání pošty, synchronizaci s PDA. Evolution je možno používat jako klienta pro Exchange nebo GroupWise servery, což usnadňuje integraci v heterogenním prostředí. Více informací o Evolution naleznete na stránce http://www.gnome.org/projects/evolution/.

Kontact

Kontact je balík aplikací pro správu osobních informací v prostředí KDE. Obsahuje poštovního klienta, kalendář, adresář a umožňuje synchronizaci s kapesními počítači. Stejně jako Evolution může spolupracovat se servery Exchange či GroupWise. Kontact je sada samostatných KDE aplikací (KMail, KAddressbook, KOrganizer a KPilot). Více informací naleznete na stránkách http://www.kontact.org/.

Mozilla Thunderbird

Thunderbird je poštovní klient z řady aplikací Mozilla. Je dostupný i pro Windows a Mac OS, což usnadňuje přechod a těchto systémů na Linux. Více se o této aplikaci dozvíte na stránce http://www.mozilla.org/products/thunderbird/.

Gaim

Gaim je chytrý instant messenger podporující řadu protokolů, jako AIM, ICQ (Oscar), MSN Messenger, Yahoo, IRC, Jabber, SILC a GroupWise. Umožňuje připojení do různých účtů na různých sítích současně. Existuje i verze pro Windows. Více se o Gaimu dozvíte na stránce http://gaim.sourceforge.net/about.php.

Kopete

Kopete je intuitivní a snadno použitelný instant messenger podporující protokoly IRC, ICQ, AIM, GroupWise, Yahoo, MSN, Gadu-Gadu, Lotus Sametime, SMS zprávy, Jabber a další. Více informací naleznete na stránkách http://kopete.kde.org/.

Konversation

Konversation je snadno použitelný IRC klient pro KDE. Umí využívat SSL připojení, Unicode a řadu dalších pokročilých vlastností. Více se o něm dozvíte na stránce http://konversation.kde.org.

XChat

XChat je IRC klient dostupný na většině systémů, včetně Linuxu, Unixu, Windows a Mac OS X. Více informací o programu XChat naleznete na stránce http://www.xchat.org/.

GnomeMeeting

GnomeMeeting je opensource alternativa k aplikaci Microsoft NetMeeting. Obsahuje podporu LDAP a ILS pro vyhledání adres a umí sdílet adresy s aplikací Evolution. Podporuje volání z počítače na telefon. Stačí vám k tomu jen počítač se zvukovou kartou a mikrofon. Více se o aplikaci GnomeMeeting dozvíte na http://www.gnomemeeting.org/.

Linphone

Linphone je elegantní klient pro IP telefonii, využívající protokolu SIP. Více informací naleznete na stránce http://www.linphone.org.

KPhone

KPhone je program pro IP telefonii. Více se dozvíte na stránce http://www.wirlab.net/kphone.

gftp

gftp je grafický FTP klient využívající knihovnu GTK. Umožňuje obnovení přerušeného přenosu, současné vícenásobné stahování, fronty, stahování celých adresářů, podporu ftp proxy, pasivní i aktivní přenos souborů, funkci táhni a pusť a další. Více se dozvíte na stránce http://gftp.seul.org.

kbear

KBear je FTP klient z projektu KDE podporující více připojení k různým serverům současně, více protokolů (ftp, sftp atd.), firewall, protokolování a další funkce. Více se o tomto programu dozvíte na stránce http://kbear.sourceforge.net.