1.3. Multimédia

V této části jsou popsány nejoblíbenější multimediální aplikace pro Linux, jako např. přehrávače, programy pro úpravu zvuku, střih videa atd.

Tabulka 1.3. Multimédia pro Windows a Linux

Úloha

Program pro Windows

Program pro Linux

Přehrávání audio CD

CD Player, Winamp, Windows Media Player

KsCD, Grip, Banshee

Vypalování CD

Nero, Roxio Easy CD Creator

K3b

Ripování CD

WMPlayer

Grip, kaudiocreator, Sound Juicer, Banshee

Audio přehrávače

Winamp, Windows Media Player

amaroK, XMMS, Rhythmbox, Banshee

Video přehrávače

Winamp, Windows Media Player

Kaffeine, MPlayer, Xine, XMMS, Totem

Úpravy zvuku

SoundForge, Cooledit, Audacity

Audacity

Směšovače

sndvol32

alsamixer, Kamix

Notátory

Finale, SmartScore, Sibelius

LilyPond, Noteedit, MusE, Rosegarden

Vytváření a úprava videa

Windows Movie Maker, Adobe Premiere, Media Studio Pro, MainActor

MainActor, Kino

Sledování TV

AVerTV, PowerVCR 3.0, CinePlayer DVR

xawtv (analog), motv (analog), xawtv4, tvtime, kdetv, zapping, Kaffeine

KsCD

KsCD je malý přehrávač CD pro KDE. Jeho uživatelské rozhraní velmi připomíná ovládání běžného hardwarového CD přehrávače. KsCD podporuje CDDB a umožňuje tak získat informace o skladbách z Internetu nebo dat uložených na vašem počítači. Více se dozvíte na stránce http://docs.kde.org/en/3.3/kdemultimedia/kscd/.

Grip

Grip je GNOME aplikace pro přehrávání a ripování CD. Podporuje vyhledávání informací o skladbách a albech pomocí CDDB. K ripování lze použít buď vestavěné funkce programu cdparanoia nebo externí programy. Více informací se o Gripu dozvíte na stránce http://www.nostatic.org/grip/.

Sound Juicer

Sound Juicer je elegantní ripovač CD pro GNOME. Více informací naleznete na stránce http://www.burtonini.com/blog/computers/sound-juicer.

Banshee

Banshee je digitální přehrávač podobný iTunes.

K3b

K3b je mnohostranný nástroj umožňující vytvářet datové, audio i video CD a DVD projekty pomocí funkce táhnout a pustit. Více se dozvíte na adrese http://www.k3b.org/.

Kaffeine

Kaffeine je multimediální přehrávač podporující řadu audio a video formátů včetně OggVorbis, WMV, MOV a AVI. Umožňuje import a úpravu různých typů playlistů, snímání obrazovky a ukládání proudů na pevný disk. Více se o Kaffeine dozvíte na stránce http://kaffeine.sourceforge.net/.

Totem

Totem je přehrávač videa pro prostředí GNOME. Podporuje Shoutcast, m3u, asx, SMIL a ra seznamy, umožňuje ovládání z klávesnice a umí přehrávat širokou řadu audio a video formátů. Více se o něm dozvíte na stránce http://www.gnome.org/projects/totem/.

AmaroK

Přehrávač amaroK umí zpracovat širokou řadu zvukových formátů včetně vysílání internetových rádií. Umožňuje přehrávat všechny formáty podporované použitým zvukovým serverem (v současnosti aRts nebo GStreamer). Více se o programu AmaroK dozvíte na stránce http://amarok.kde.org/.

XMMS

XMMS je oblíbenou aplikací pro přehrávání multimédií. Je zaměřen na hudbu, přehrávání CD disků a OggVorbis souborů. Je velmi podobný přehrávači Winamp z Windows. Více se o XMMS dozvíte na stránce http://www.xmms.org/.

Rhythmbox

Rhythmbox je silný víceúčelový přehrávač médií pro prostředí GNOME. Umožňuje organizovat hudební sbírku do seznamů skladeb. Podporuje i internetové rádio. Více se o něm dozvíte na stránce http://www.gnome.org/projects/rhythmbox/.

Audacity

Audacity je pokročilý a svobodný nástroj pro úpravu zvuku. Umožňuje nahrávat, upravovat, stříhat, míchat a přehrávat WAV a Ogg Vorbis soubory. Podporuje také řadu zajímavých zvukových efektů. Více se o Audacity dozvíte na stránce http://audacity.sourceforge.net/.

LilyPond

LilyPond je svobodný program pro sazbu not. Vstupní formát je textový, takže můžete pracovat v libovolném editoru. LilyPond se sám stará o mezery, zalamování řádek, polyfonické kolize, umožňuje sázet řadu různých speciálních notací, jména akordů a tablatury. Výsledek lze exportovat do formátů PNG, TeX, PDF, PostScript a MIDI. Více informací naleznete na stránkách http://lilypond.org/web/.

MusE

Cílem MusE je stát se kompletním vícestopým virtuálním studiem pro Linux. Více se o MusE dozvíte na stránce http://www.muse-sequencer.org/index.php.

Noteedit

Noteedit je linuxový editor partitur. Umožňuje vytvářet notové záznamy a exportovat a importovat do/z mnoha formátů, jako např. MIDI, MusicXML a LilyPond. Více se o programu Noteedit dozvíte na stránce http://developer.berlios.de/projects/noteedit/.

Rosegarden

Rosegarden je svobodný program pro komponování a úpravy hudby. Obsahuje audio a MIDI sekvencer a editor not. Více se dozvíte na adrese http://rosegardenmusic.com/.

MainActor

MainActor je plnohodnotný program pro tvorbu videa. Existuje i ve verzi pro Windows, takže přechod je snadný. Více se o programu dozvíte na adrese http://www.mainactor.com/.

xawtv a motv

xawtv je program pro sledování a nahrávání analogové televize. motv je v podstatě stejný program, ale s mírně odlišným uživatelským rozhraním. O projektu xawtv se dozvíte více na stránce http://linux.bytesex.org/xawtv/.

xawtv4

xawtv4 je následník programu xawtv. Podporuje analogové i digitální audio i video vysílání. Balíček xawtv4 obsahuje kromě programu na sledování televize řadu dalších užitečných aplikací: pia4 (přehrávač záznamů pořízených pomocí xawtv4 ovládaný z příkazové řádky), mtt4 (prohlížeč teletextu), alexplore (vestavěný skener DVB kanálů), dvbradio (DVB radiopřehrávač) a dvbrowse (prohlížeč EPG televizních programů). Více informací o xawtv4 naleznete na stránkách http://linux.bytesex.org/xawtv/.

tvtime

tvtime je jednoduchý program pro sledování analogové televize. Více informací včetně obsáhlé uživatelské příručky naleznete na stránkách .

kdetv

Program pro sledování a nahrávání analogové televize v prostředí KDE. Více informací naleznete na stránkách http://www.kdetv.org/.

zapping

Program pro sledování a nahrávání analogového televizního vysílání v prostředí GNOME. Více informací naleznete na adrese http://zapping.sourceforge.net/cgi-bin/view/Main/WebHome.