1.4. Grafika

V této sekci jsou popsány linuxové aplikace pro tvorbu a úpravu grafiky, od těch nejjednodušších kreslících nástrojů až po vyspělé grafické editory a 3D a animační programy.

Tabulka 1.4. Grafické programy pro Windows a Linux

Úloha

Program pro Windows

Program pro Linux

Jednoduché úpravy obrázků

MS Paint

GIMP, Krita

Profesionální grafika

Adobe Photoshop, Paint Shop Pro, Corel PhotoPaint, The GIMP

GIMP, Krita

Vektorová grafika

Adobe Illustrator, CorelDraw, OpenOffice.org Draw, Freehand

OpenOffice.org Draw, Inkscape, Dia

Úprava SVG

WebDraw, Freehand, Adobe Illustrator

Inkscape, Dia, Karbon14, Kivio

3D grafika

3D Studio MAX, Maya, POV-Ray, Blender

POV-Ray, Blender, KPovmodeler

Správa digitálních fotografií

Programy dodané výrobcem fotoaparátu

Digikam, F-Spot

Skenování

Vuescan

Vuescan, Kooka, GIMP

Prohlížeč obrázků

ACDSee

gwenview, gThumb, Eye of Gnome

GIMP

GIMP je opensource alternativa k programu Adobe Photoshop. Jeho funkce a možnosti jsou s Photoshopem srovnatelné, takže se dobře hodí k profesionální práci. Existuje i verze GIMPu pro Windows. Více informací o tomto programu najdete na stránce http://www.gimp.org/.

Krita

Krita je odpovědí KOffice na Adobe Photoshop a GIMP. Slouží k editaci rastrových obrázků a obsahuje podobné funkce jako Photoshop nebo GIMP. Více se dozvíte na stránce http://www.koffice.org/krita.

Dia

Dia je linuxový ekvivalent programu Visio. Podporuje práci se speciálními diagramy, jako jsou např. UML či schémata sítě. Umožňuje export do různých formátů včetně SVG, PNG a EPS. Pokud potřebujete podporu vlastních typů diagramů, stačí dodat nové tvary ve speciálním XML formátu. Více informací o programu Dia najdete na stránce http://www.gnome.org/projects/dia/.

Inkscape

Inkscape je svobodný SVG editor. Uživatelé Adobe Illustratoru, Corel Draw i Visia v něm naleznou své oblíbené funkce a známé uživatelské rozhraní. Mezi zajímavé funkce programu Inkscape patří export SVG do PNG, práce s vrstvami, transformace, přechody, seskupování objektů a další. Více informací o programu Inkscape naleznete na stránce http://www.inkscape.org/.

Karbon14

Karbon14 je vektorová grafická aplikace integrovaná s KOffice. Více informací najdete na stránce http://www.koffice.org/karbon/.

Kivio

Kivio je aplikace pro kreslení grafů integrovaná s KOffice. Funkcí se podobá aplikaci Visio. Více se dozvíte na stránce http://www.koffice.org/kivio/.

POV-Ray

POV-Ray (The Persistence of Vision Ray tracer) vytváří trojrozměrné fotorealistické obrazy technikou zvanou raytracing (sledování paprsku). POV-Ray existuje i ve verzi pro Windows, přechod z této verze je velmi snadný. Více se o tomto programu dozvíte na stránce http://www.povray.org/.

Blender

Blender je vyspělý 3D a animační program dostupný pro celou řadu platforem, včetně Windows, Mac OS a Linuxu. Více se o Blenderu dozvíte na stránce http://www.blender3d.com/.

KPovmodeler

KPovmodeler je frontend pro POV-Ray integrovaný s prostředím KDE. Při použití KPovmodeleru není nutné podrobně znát skriptovací jazyk POV-Ray, protože KPovmodeler vše převádí do snadno pochopitelné stromové struktury. KPovmodeler umí pracovat i s nativními skripty POV-Raye. Více se dozvíte na stránce http://www.kpovmodeler.org.

Digikam

Digikam je KDE program pro správu digitálních fotografií. Umožňuje vytvářet alba, přidávat obrázkům tagy a export obrázků na webové stránky. Více informací naleznete na stránkách http://digikam.sourceforge.net/Digikam-SPIP/.

gThumb

gThumb je správce a prohlížeč obrázků pro prostředí GNOME. Podporuje import digitálních obrázků pomocí gphoto2, je schopen provést základní obrazové úpravy a umožňuje označování obrázků tagy a tvorbu alb na základě přiřazených kategorií. Více informací naleznete na stránce http://gthumb.sourceforge.net/.

Eye of Gnome (eog)

Eye of Gnome je prohlížeč obrázků z kancelářského balíku GNOME Office. Více se o něm dozvíte na stránce http://www.gnome.org/gnome-office/eog.shtml.

f-spot

f-spot je flexibilní nástroj pro správu fotografií v prostředí GNOME. Umožňuje vytvářet a spravovat alba, podporuje export do HTML stránek a vypalovaní obrazových archívů na CD. Více se dozvíte na stránce http://www.gnome.org/projects/f-spot/.

Kooka

Kooka je skenovací a OCR aplikace pro prostředí KDE. Umožňuje konfiguraci skenování, export do mnoha různých formátů a správu naskenovaných dat. OCR modul je schopen rozpoznávat naskenovaný text. Více informací naleznete na stránce http://www.kde.org/apps/kooka/.

gwenview

Gwenview je prohlížeč obrázků pro prostředí KDE. Obsahuje i stromový pohled na adresářovou strukturu pro snadnou orientaci v souborovém systému. Více informací o Gwenview naleznete na stránkách http://gwenview.sourceforge.net/home/.