11.3. Volání

Po správném nastavení Linphone můžete začít volat. V závislosti na typu volání (viz 11.1.2 – „Typ připojení“ (↑Aplikace)) se může způsob lišit.

  1. Spusťte Linphone z nabídky nebo z příkazové řádky.

  2. Zadejte SIP adresu volaného do pole SIP adresa. Adresa by měla být ve formátu sip:jmeno@domena nebo v případě přímého volání jmeno@jmeno_pocitace či v případě volání přes poskytovatele jmeno@sipserver popř. uzivatelske_jmeno@sipserver s udáním SIP serveru poskytovatele.

    Jestliže voláte přes SIP poskytovatele nebo proxy, zadejte nejdřív v nabídce Soubor+Nastavení v záložce SIP příslušné údaje pomocí Přidat proxy/registraci.

  3. Volání po zadání adresy volaného spustíte kliknutím na Volat nebo odpovědět v hlavním okně programu.

  4. Hovor ukončíte kliknutím na Zavěsit nebo odmítnout.

Zvuk můžete během volání přenastavovat kliknutím na Zobrazit více v záložce Zvuk. Měnit můžete Úroveň přehrávání a Úroveň nahrávání.

V záložce Přítomnost nastavíte svůj online status. Informace o vašem stavu je pak oznamována všem, kdo vám chtějí volat. například pokud nebudete dostupní, jednoduše zvolte Pryč. Zda bude program oznamovat informace o vašem stavu ostatním uživatelům, nastavíte v adresáři v položce Pravidlo přihlášení, viz 11.5 – „Používání adresáře“ (↑Aplikace). Stav kontaktů zanesených v adresáři zjistíte kliknutím na Zobrazit více v záložce Přátelé online.

Záložka DTMF slouží k zadání DTMF kódů pro kontrolu zvukových zpráv. Kontrolu provedete zadáním SIP adresy a zadáním kódu záložce DTMF. Pak již stačí kliknout na Volat nebo odpovědět jako při zahájení normálního volání.