9.4. Odinstalace zavaděče LILO nebo GRUB

Při odinstalaci programů GRUB a LILO se do zaváděcího sektoru (kde sídlí zavaděč) musí nahrát původní obsah. SUSE Linux uchovává platnou původní zálohu obsahu tohoto sektoru. YaST modul pro zavaděče lze použít pro vytvoření zálohy, integraci této zálohy do menu zavaděče a nebo pro obnovení standardního MBR. Tento modul je popsán v kapitole věnující se instalaci systému.

[Warning]Varování

Záloha zaváděcího sektoru se stane neplatnou, jestliže na oddíl kde leží zaváděcí sektor nainstalujeme nový souborový systém. Tabulka rozdělení diskových oddílů v záloze MBR je nepoužitelná, pokud jsme od doby vytvoření zálohy změnili rozložení oddílů. Tyto staré zálohy jsou jako časovaná bomba. Je lepší je mazat hned jak změníme rozložení disku.

9.4.1. Obnova MBR (DOS, Win9x/ME, OS/2)

Obnovit MBR DOSu, OS/2 nebo Windows je velice snadné. Pouze zadejte příkaz DOSu (který je dostupný od verze 5.0):

fdisk /MBR

nebo na OS/2:

fdisk /newmbr

Tyto příkazy zapíší do MBR pouze prvních 446 bytů (kód zavaděče) a ponechají tabulku rozdělení disků nedotčenou. Pokud však je MBR označen jako neplatný kvůli špatnému magickému číslu), nastaví se tabulka na hodnotu nula. Po obnově MBR zkontrolujte zda je požadovaný oddíl nastaven jako zaváděcí (znovu pomocí fdisk). Tento příznak požaduje kód startující DOS, Windows a OS/2.

9.4.2. Obnova MBR v Windows XP

Zaveďte systém z instalačního CD Windows XP a stiskněte během startu >R pro spuštění konzole pro zotavení. Vyberte vaši instalaci Windows XP ze seznamu a zadejte heslo administrátora. Poté z příkazové řádky spusťte příkaz FIXMBR a poté potvrďte stiskem y. Nyní restartujte počítač pomocí příkazu exit.

9.4.3. Obnova MBR v Windows 2000

Zaveďte systém z instalačního CD Windows 2000 a stiskněte >R a poté v dalším menu >C. Zvolte ze seznamu vaši instalaci Windows 2000 a zadejte heslo pro administrátora. Do promptu zadejte příkaz FIXMBR a potvrďte tuto volbu pomocí y. Následně můžete restartovat počítač pomocí exit.

9.4.4. Zavedení systému Linux po obnovení MBR

Po obnovení standardního Windows MBR můžete nastavit jeden z Linuxových zavaděčů, abyste mohli dále používat instalovaný Linuxový systém.

9.4.4.1. GRUB

I když je nainstalován v MBR, ukládá GRUB svá data pro zaváděcí fázi 1 na linuxový oddíl. Po obnovení MBR pomocí YaST nebo ve Windows s nástroji zmíněnými výše, musíte označit oddíl, kde leží GRUB, jako aktivní.

9.4.4.2. LILO

Po obnovení MBR můžete znovu nainstalovat LILO, pokud máte uložený záložní soubor. Nejprve zkontrolujte jestli velikost souboru je přesně 512 bytů a poté obnovte sektor (nejdříve však provedeme zálohu do +jmeno-noveho-souboru). Pomocí příkazů:

  • Jestliže LILO leží na oddíle yyyy (např. hda1, hda2,...):

    dd if=/dev/yyyy of=jmeno-noveho-souboru bs=512 count=1

    dd if=jmeno-souboru-se-zalohou of=/dev/yyyy

  • Jestliže LILO leží v MBR na disku zzz (např., hda, sda):

    dd if=/dev/zzz of=jmeno-noveho-souboru bs=512 count=1

    dd if= of=jmeno-souboru-se-zalohou /dev/zzz bs=446 count=1

Poslední příkaz je bezpečná verze předešlého - nepřepisuje tabulku oddílů. Nyní opět označte oddíl jako aktivní pomocí programu fdisk.