17.2. Přístup k fotoaparátu

K obrázkům uloženým ve fotoaparátu lze přistupovat třemi různými způsoby. Výběr je závislý na podpoře vašeho fotoaparátu. Nejčastěji je použit USB mass storage protokol, o který se stará hotplug systém, může ale jít také o PTP protokol (Picture Transfer Protocol) nebo některý z proprietárních protokolů, kterým gphoto2 rozumí.

Pokud aparát podporuje USB mass storage, je situace nejjednodušší. Zda tomu tak je, se dozvíte v příručce fotoaparátu. Některé přístroje podporují jak USB mass storage, tak PTP protokol. Na trhu jsou však bohužel i fotoaparáty, které pracují pouze s proprietárním protokolem. V posledním případě bývá připojení často velmi problematické. Následující postupy pokrývají pouze fotoaparáty, které podporují USB mass storage nebo PTP. Pokud mezi ně váš přístroj nepatří, zkuste najít váš přístroj ve výstupu příkazu gphoto2 --list-cameras nebo se obraťte na stránky http://www.gphoto.org/.

Pokud lze fotoaparát připojit jako USB mass storage zařízení, zvolte tuto volbu. Po zapnutí a připojení do USB bude fotoaparát detekován hotplug systémem. Systém se také postará o automatické připojení zařízení. Po úspěšném připojení se v prostředí KDE na ploše objeví ikona fotoaparátu.

Fotoaparát je připojen do adresáře /media jako zařízení začínající na usb a dále obsahující řadu čísel. Výrobci používají pro své výrobky unikátní čísla, takže fotoaparát bude mít v systému vždy stejné jméno zařízení. Každý fotoaparát má vlastní strukturu adresářů a vlastní jmenné konvence souborů. Neexistuje žádný obecný princip, kam se na médiu fotoaparátu fotografie ukládají, takže je nutné obrázky ručně vyhledat. Pokud v adresáři naleznete JPEG soubory, jste pravděpodobně na správném místě.

Po nalezení správného adresáře můžete fotografie kopírovat, přesouvat nebo mazat běžným správcem souborů, např. Konquerorem, nebo přímo v textovém prostředí pomocí běžných příkazů pro práci se soubory (viz část 3.3 – „Důležité linuxové příkazy“ (↑Uživatelská příručka)).