12.2. Vytvoření nového páru klíčů

Abyste mohli soubory a zprávy šifrovat, musíte si nejdřív vytvořit pár klíčů. První klíč veřejný klíč slouží k rozšifrování vaší zprávy. Tento klíč musí mít k dispozici všichni, se kterými chcete komunikovat. Druhý klíč je tajný klíč , který si ponecháte a který slouží k zašifrování.

[Warning]Varování

Veřejný klíč je určen pro komunikaci s partnery a vystavení na serveru s klíči. Tajný klíč nebo-li osobní klíč je určen pouze pro vaší potřebu a nikdo jiný by k němu neměl mít přístup. Uložte tajný klíč tak, aby k němu nikdo neměl přístup.

První pár klíčů můžete vytvořit okamžitě při prvním spuštění programu KGpg v dialogu nastavení tohoto programu. Po prvním spuštění se program minimalizuje do hlavní lišty. Kdykoliv ho můžete opět maximalizovat kliknutím na ikonku zámku, kterou najdete vpravo dole. Kliknutím pravým tlačítkem na tuto ikonku vyvoláte hlavní nabídku KGpg, kliknutím levým tlačítkem spustíte Správu klíčů , pomocí které můžete spravovat již existující klíče a vytvářet nové páry.

Obrázek 12.1. KGpg: Vytváření klíče

KGpg: Vytváření klíče

Pokud jste si nevytvořili pár klíčů hned při prvním spuštění nebo si chcete vytvořit nový, můžete tak učinit ve Správě klíčů . Klikněte levým tlačítkem na ikonku programu KGpg. V okně, které se vám otevře, zvolte z hlavní nabídky Klíče +Vytvořit pár klíčů nebo stiskněte klávesovou zkratku Ctrl-N. Objeví se dialog Generování klíče , který vidíte na obrázku 12.1 – „KGpg: Vytváření klíče“ (↑Aplikace). Vyplňte jméno, email a případně napište komentář. Dále můžete nastavit velkost klíče a algoritmus šifrování. Po nastavení stiskněte tlačítko OK .

Obrázek 12.2. KGpg: Generování klíče

KGpg: Generování klíče

Po vytvoření páru klíče můžete v dalším dialogu nastavit klíč jako výchozí, uložit ho pod určitým jménem nebo ho vytisknout.