Kapitola 2. Konfigurace pomocí YaST

Obsah

2.1. Jazyk programu YaST
2.2. Řídící středisko YaST
2.3. Software
2.4. Hardware
2.5. Síťová zařízení
2.6. Síťové služby
2.7. AppArmor
2.8. Bezpečnost a uživatelé
2.9. Systém
2.10. Různé
2.11. YaST v textovém režimu (ncurses)
2.12. SaX2
2.13. Možné problémy
2.14. Další informace

Abstrakt

Tato kapitola je věnována konfiguraci vašeho systému. Konfiguraci zajišťuje YaST, se kterým jste již nainstalovali systém SUSE Linux. Pomocí programu YaST nastavíte hardware, grafické rozhraní, přístup na Internet, zabezpečení. Použít ho můžete také pro správu uživatelů, instalaci software nebo aktualizaci systému. Po spuštění YaST budete mít v levé části okna záložky s jednotlivými oblastmi správy systému a v hlavním okně pak moduly pro nastavení jednotlivých komponent. YaST zapisuje u většiny modulů nastavení do textových konfiguračních souborů, které je možné v případě potřeby editovat i ručně.

Program YaST funguje na bázi modulů, které použijete pro jednotlivé operace. Jedním z modulů nastavíte typ klávesnice, jiným síťové služby. V závislosti na své platformě a rozsahu instalace můžete spouštět jednotlivé moduly různými způsoby. Přehledný přístup ke všem modulům máte v Řídícím středisku YaST.

V KDE nebo GNOME ho spustíte z menu SUSE (Systém+YaST). Následně budete vyzváni, abyste vložili heslo uživatele root.

Některé platformy nepodporují přímé připojení zobrazovací jednotky (monitoru) a je nutné je spravovat vzdáleně. Pamatujte, že je v takovém případě potřeba povolit přístup vzdálenému uživateli root k vašemu X serveru, (příkazy xhost + a ssh -X root@<system_k_nastaveni>).

Konfigurační nástroj YaST lze spouštět také v textovém režimu, jako uživatel root, příkazem yast. Podrobnější informace o programu YaST v textovém prostředí najdete v části 2.11 – „YaST v textovém režimu (ncurses)“.

Jednotlivé moduly programu YaST lze spouštět také přímo. Pro spuštění grafické verze zadejte příkaz yast2 jmeno_modulu. Seznam všech dostupných modulů získáte príkazem yast2 -l nebo yast2 --list. Například modul pro nastavení síťové karty spustíte příkazem yast2 lan.

Z hlavního okna ovládacího centra ukončíte program v hlavní nabídce volbou Soubor+Konec nebo kliknutím na křížek Zavřít vpravo nahoře na dekoraci okna.

Jednotlivé moduly se ukončí automaticky po kliknutí na tlačítko Konec. Pokud chcete okno modulu uzavřít bez uložení a aktivace nastavení, klikněte na tlačítko Zrušit.


2.1. Jazyk programu YaST

Jazyk programu YaST, změníte v Řídícím středisku v nabídce Systém+Výběr jazyka. Zvolte požadovaný jazyk, ukončete YaST a odhlaste se ze systému. Při dalším přihlášení a spuštění programu YaST bude již program komunikovat ve zvoleném jazyku. Tímto nastavením změníte také jazykové nastavení celého systému.

Jestliže chcete změnit jazyk programu, aniž byste současně změnili jazyk systému, můžete dočasně změnit proměnnou LANG. To uděláte tak, že vyexportujete proměnnou LANG s jazykem, ve kterém si přejete YaST spustit. Například pro angličtinu zadejte příkaz:

export LANG="en_US"; yast2

Pro češtinu:

export LANG="cs_CZ"; yast2

Tímto příkazem změníte nastavení proměnné LANG pouze pro aktuální sezení. Nastavení systému, jiných uživatelů a také ostatních oken terminálu růstanou nedotčené.

V případě vzdáleného spouštění YaST použije jazykové nastavení lokálního systému.