Kapitola 7. Konqueror jako webový prohlížeč

Obsah

7.1. Používání panelů
7.2. Ukládání webových stránek a obrázků
7.3. Rozšířené hledání na Internetu (klíčová slova)
7.4. Záložky—sbírka vašich oblíbených
7.5. Java a JavaScript
7.6. Cookies
7.7. Proxy
7.8. Konqueror jako prohlížeč souborů
7.9. Další zdroje informací

Abstrakt

Konqueror není jen šikovný správce souborů, ale také velmi moderní webový prohlížeč. V případě spuštění kliknutím na ikonu v panelu se spustí s profilem webového prohlížeče. K dispozici vám budou panely, ukládání stránek včetně grafických objektů, záložky, vyhledávání a samozřejmě také podpora Javy a Javascriptu.

Konqueror spustíte z hlavní nabídky nebo zadáním příkazu konqueror. Vepište WWW adresu do lišty s umístěním, např. www.suse.cz. Nyní se pokusí Konqueror zobrazit uvedenou adresu. Při uvádění adresy není třeba psát typ protokolu (http://), to již program rozpozná sám. Tato funkce se však vztahuje pouze na WWW adresy. Pokud budete chtít navázat spojení s FTP serverem, je třeba vložit před začátek adresy ftp:// tak, abyste Konqueroru sdělili, jaký má použít protokol.

Obrázek 7.1. Okno Konqueror

Okno Konqueror

7.1. Používání panelů

Praktickou funkci práce s více panely Konqueror okoukal od prohlížeče Mozilla. Panely nebo-li záložky umožňují otevřít několik stránek v jednom okně. Mezi záložkami se pak dá pohodlně přepínat kliknutím myši na příslušný titulek záložky s požadovanou stránkou.

Novou záložku si otevřete pomocí nabídky Okno+Nová záložka nebo z kontextového menu stránky výběrem položky Otevřít v nové záložce. Novou záložku lze otevřít také klávesovou zkratkou Ctrl-Shift-N. Záložky mají vlastní kontextové menu, které otevřete kliknutím pravým tlačítkem myši na titulek záložky. Kontextové menu nabízí následující funkce:

Nová záložka

otevření nové prázdné záložky

Duplikovat záložku

otevření nové záložky se stejným obsahem

Vytrhnout záložku

otevření obsahu záložky v samostatném okně

Zavřít záložku

zavření záložky

Zavřít ostatní záložky

zavření všech záložek mimo aktuální

Libovolnou záložku můžete zavřít nebo vytrhnout také pomocí nabídky Okno.