Kapitola 7. Začínáme s prostředím GNOME

Obsah

7.1. Přihlašování a volba prostředí
7.2. Odhlášení
7.3. Součásti prostředí
7.4. Správa souborů a adresářů aplikací Nautilus
7.5. Přístup k souborům sdíleným po síti
7.6. Otvírání a vytváření dokumentů pomocí OpenOffice.org
7.7. Hledání souborů v počítači
7.8. Prohledávání Internetu
7.9. Elektronická pošta a kalendář
7.10. Přenášení textu mezi aplikacemi
7.11. Důležité pomůcky
7.12. Získávání aktualizací softwaru

Tato kapitola vysvětluje základy práce v grafickém prostředí GNOME. Popisuje jeho základní prvky a funkce, včetně podrobného popisu správce souborů Nautilus. Seznámí vás také s řadou užitečných aplikací, díky kterým se v GNOME budete cítit doma. Více se o nastavení grafického prostředí dozvíte v kapitole 8 – „Přizpůsobení prostředí GNOME.


7.1. Přihlašování a volba prostředí

Pokud je na počítači více než jeden uživatelský účet, musí se uživatelé do systému přihlásit. Po spuštění systému musíte zadat své uživatelské jméno a heslo – to, které jste nastavili během instalace systému. Pokud jste systém neinstalovali sami, zeptejte se svého administrátora.

[Note]Automatické přihlášení

Pokud počítač není v prostředí sítě a jste jeho jediným uživatelem, můžete se do pracovního prostředí přihlašovat automaticky při spuštění systému. V takovém případě se nezobrazí přihlašovací obrazovka. Tuto funkci lze zapnout či vypnout během instalace nebo kdykoliv později v modulu Správce uživatelů nástroje YaST.

Program zodpovědný za přihlašování závisí na použitém pracovním prostředí. V případě prostředí GNOME je to GDM. Přihlašovací obrazovka má tyto prvky:

Výzva k přihlášení

Do ní zadejte své uživatelské jméno a heslo pro přihlášení.

Nabídka Jazyk

Zde nastavte jazyk, který chcete používat.

Nabídka Sezení

Zvolte grafické prostředí, které se má spustit. Pokud je nainstalováno více prostředí, objeví se v nabídce. Změny provádějte jen pokud jste si jisti, že chcete používat jiné než výchozí prostředí (což je obvykle GNOME). Další sezení jsou automaticky stejného typu jako předchozí zvolené, dokud je opět nezměníte.

Restartovat

Restartuje počítač.

Vypnout

Vypíná počítač.

7.1.1. Správce relace

Jakmile se pomocí uživatelského jména a hesla autentizujete, spustí se správce relace. Správce relace umožňuje uložit nastavení relace nebo uložit stav poslední relace a obnovit jej při zahájení relace nové.

Správce relace umožňuje ukládání a obnovování následujících nastavení:

 • Vzhled a chování, např. fonty, barvy a nastavení myši.

 • Běžící aplikace, např. správce souborů nebo OpenOffice.org.

  [Tip]Obnovování aplikací

  Nelze obnovit aplikace, které nejsou spravovány správcem relace. Nelze např. obnovit editační sezení v editoru vi, který byl spuštěn z příkazové řádky v okně terminálu.

7.1.2. Přepínání prostředí

Pokud jste nainstalovali KDE i GNOME a chcete mezi nimi přepínat, proveďte to následovně:

 1. Jste-li přihlášeni do GNOME, klikněte na Prostředí+Odhlásit se+Budiž. Pokud jste přihlášeni do KDE, zvolte Odhlásit se+Ukončit současnou relaci z hlavní nabídky KDE. Na přihlašovací obrazovce klikněte na Sezení.

 2. Zvolte požadované prostředí a klikněte na Budiž.

 3. Zadejte své uživatelské jméno.

 4. Zadejte své heslo.

 5. Stiskněte Enter.

O prostředí KDE se dozvíte více v kapitole 5 – „Začínáme s prostředím KDE.

7.1.3. Uzamčení obrazovky

Obrazovku můžete uzamknout následujícími způsoby:

 • Volbou Prostředí+Uzamknout obrazovku.

 • Pokud je na panelu tlačítko zámku, klikněte na něj . Chcete-li tlačítko zámku do panelu přidat, klikněte na panel pravým tlačítkem myši a zvolte Přidat na panel+Zamknout obrazovku+Přidat.

Je-li obrazovka uzamčena, spustí se šetřič obrazovky nebo obrazovka zčerná. Chcete-li obrazovku opět odemknout, pohněte myší. Objeví se dialog, který vyžaduje zadání hesla. Po jeho zadání klikněte na Odemknout nebo stiskněte Enter.