Kapitola 8. Firefox

Obsah

8.1. Pohyb po webových stránkách
8.2. Vyhledávání informací
8.3. Správa záložek
8.4. Použití správce stahování
8.5. Přizpůsobení Firefoxu
8.6. Tisk z Firefoxu
8.7. Další informace

Abstrakt

Součástí distribuce SUSE Linux je webový prohlížeč Mozilla Firefox. Obsahuje podporu nejnovějších webových technologií, blokování vyskakovacích oken, panely a správce stahování a obrázků. Panely umožňují prohlížet více webových stránek v jednom okně prohlížeče. Firefox umí vypnout zobrazování obtěžujících reklam nebo obrázků a vyhledávat na webu pomocí libovolného vyhledávače přímo z prohlížeče. Firefox spustíte z hlavní nabídky nebo příkazem firefox. Hlavní funkce programu jsou popsány v následujících částech.


8.1. Pohyb po webových stránkách

Firefox se podobá ostatním prohlížečům (viz obr. 8.1 – „Hlavní okno prohlížeče Firefox“ (↑Aplikace)). Navigační lišta obsahuje tlačítka Zpět, Vpřed a pole umístění, do kterého se zapisuje webová adresa. Pro rychlý přístup k oblíbeným stránkám jsou k dispozici záložky. Více informací o funkcích Firefoxu naleznete v nabídce Nápověda.

Obrázek 8.1. Hlavní okno prohlížeče Firefox

Hlavní okno prohlížeče Firefox

8.1.1. Prohlížení stránek v panelech

Pokud míváte současně otevřenou více než jednu stránku, usnadní vám panely přepínání mezi jednotlivými stránkami. Všechny stránky můžete mít otevřené v jednom okně, na samostatných panelech.

Chcete-li otevřít nový panel, zvolte z hlavní nabídky příkaz Soubor+Nový panel. Tím se v okně otevře nový prázdný panel. Můžete také kliknout pravým tlačítkem myši na odkaz, který chcete otevřít v novém panelu, a z kontextové nabídky zvolit Otevřít odkaz v novém panelu. Kliknutím pravým tlačítkem myši na panel otevřete nabídku s příkazy pro práci s panelem, můžete z ní otevřít nový panel, panel zavřít nebo obnovit jeho obsah, případně zavřít ostatní či obnovit všechny panely.

8.1.2. Použití postranní lišty

V levé části okna prohlížeče můžete mít zobrazenu historii prohlížení nebo záložky. Různá rozšíření mohou v postranní liště zobrazovat různé další informace. Postranní lištu aktivujete z hlavní nabídky příkazem Zobrazit+Postranní lišta a výběrem požadovaného obsahu.