Kapitola 8. Přizpůsobení prostředí GNOME

Obsah

8.1. Nastavení hardwaru
8.2. Nastavení vzhledu
8.3. Osobní nastavení
8.4. Nastavení systému
8.5. Změna vzhledu nabídek a nástrojových lišt
8.6. Nastavení preferovaných aplikací

Možná budete chtít změnit pozadí pracovní plochy, šetřič obrazovky, nastavení klávesnice a myši, zvuky nebo asociace souborů. Z panelu GNOME zvolte Prostředí+Ovládací centrum GNOME a vyberte nastavení, které chcete změnit. V jednotlivých modulech je dostupná nápověda stisknutím tlačítka Nápověda. Systém okamžitě uplatní veškeré provedené změny nastavení.

Obrázek 8.1. Nastavení prostředí GNOME

Nastavení prostředí GNOME

8.1. Nastavení hardwaru

Nastavení hardwaru umožňuje upravit vlastnosti klávesnice, myši, tiskáren, výměnných zařízení a rozlišení obrazovky.

8.1.1. Změna nastavení klávesnice

Nastavení Klávesnice použijte ke změně rychlosti opakování kláves a nastavení přestávek ve psaní. Stiskem tlačítka Zpřístupnění se otevře dialog pro nastavení zpřístupnění klávesnice.

8.1.2. Nastavení myši

Tento modul slouží k nastavení myši, například pro přizpůsobení pravorukému či levorukému ovládání, nastavení rychlosti, citlivosti, témat kurzorů atd.

8.1.3. Instalace a konfigurace tiskáren

Tento modul můžete použít k instalaci a nastavení tiskáren. Na systému SUSE Linux je takové nastavení nejlépe provádět nástrojem YaST, jak je popsáno v části 2.4.4 – „Tiskárna“.

8.1.4. Nastavení výměnných zařízení a médií

Tento modul používejte pro nastavení výměnných zařízení a médií. Umožňuje nastavit akce automaticky prováděné po připojení zařízení.

8.1.5. Nastavení rozlišení obrazovky

Tento modul umožňuje nastavit rozlišení obrazovky a její obnovovací frekvenci. Na systému SUSE Linux je tato nastavení lépe provádět pomocí nástroje YaST, jak je popsáno v části 14.1 – „Nstavení X11 pomocí SaX2“ (↑Referenční příručka).